شرکت پارس سمن طب، تولید کننده ایمپلنت دندان 

اطلاعات تماس
مزایا و معایب ایمپلنت دندان

پیشرفت‌های اخیر تکنولوژی، ایمپلنت‌های دندانی را به گزینه‌ای مطمئن برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته تبدیل کرده است، اما برای همه مناسب نیست. هنگام تعیین اینکه آیا ترمیم ایمپلنت برای سلامت دهان شما مناسب است یا خیر، مهم است که جوانب مثبت و منفی آن را بسنجید و  تولید کننده ایمپلنت باشید که ایپلت شما مرغوب باشد. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب ایمپلنت دندان می پردازیم تا بتوانید با دندانپزشک خود تصمیم درستی برای خود بگیرید.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی چندین مزیت عمده نسبت به سایر گزینه های جایگزینی دندان دارند:

زیبایی:
از مهمترین مزایای ایمپلنت دندان ، اعطای زیبایی به صورت است. ایمپلنت های دندانی ظاهر بسیار طبیعی و واقعی تری نسبت به بریج های سنتی یا پروتزهای کامل ارائه می‌دهند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که ظاهر دندان های طبیعی را تقلید کنند و به بیماران لبخندی زیبا می‌دهند.

ثبات بهتر:
ایمپلنت از نظر گاز گرفتن و جویدن پایدارتر هستند. بیماران می‌توانند با اطمینان خاطر غذا بخورند، صحبت کنند و لبخند بزنند و بدانند که ایمپلنت آنها حرکت نمی‌کند یا نمی‌افتد.

جلوگیری از از دست دادن بیشتر استخوان فک:
ایمپلنت‌ دندان ظاهر استخوان زیرین دهان را به همان روشی که دندان‌های طبیعی انجام می‌دهند، تحریک کنند و از تحلیل استخوان جلوگیری کرده و به حفظ ساختار صورت کمک کنند.

طول عمر طولانی:
یکی دیگر از از مهمترین مزایای ایمپلنت دندان طول عمر بالای آن است. ایمپلنت های دندانی با مراقبت مناسب می‌توانند چندین دهه دوام بیاورند. برخلاف سایر جایگزین‌های دندان‌های از دست رفته، که در نهایت به دلیل قدیمی شدن مواد که در طول زمان فرسوده می‌شوند، باید جایگزین شوند، ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند ترمیم‌هایی را ارائه دهند که انتظار می‌رود در طول سال‌ها استفاده تقریباً بدون تغییر باقی بمانند.

حفظ دندان های باقی مانده:
در مقایسه با سایر گزینه های ترمیم دندان مانند بریج، ایمپلنت های دندانی نیازی به تغییر ساختارهای سالم اطراف ندارند. به این ترتیب دندان های باقی مانده خود را حفظ می‌کنید. به طور کلی، ایمپلنت های دندانی مزایای زیادی نسبت به گزینه های جایگزین دندان سنتی دارند که آن را برای کسانی که به دنبال بازگرداندن زیبایی و عملکرد مناسب دهان هستند، ایده آل می‌کند.

مزایای ایمپلنت دندان

درصد موفقیت ایمپلنت دندان چقدر است؟

مطالعات نشان داده، ایمپلنت های دندانی در صورت انجام صحیح 90 تا 95 درصد موفقیت دارند. با این حال، میزان موفقیت می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد و موفقیت ایملنت اغلب بر اساس رضایت بیمار و بقای ده ساله ایمپلنت اثبات شده با اشعه ایکس اندازه گیری می‌شود.

عواملی که منجر به شکست پیوند می‌شوند عبارتند از:

 • عدم مراقبت های بعد از عمل
 • اگر بیماری های سیستمیک مانند دیابت یا اختلالات خود ایمنی وجود دارد.
 • اگر حجم استخوان کافی برای دستیابی به ثبات مناسب ایمپلنت وجود نداشته باشد.
 • عدم تجربه جراح دندان در کاشت ایمپلنت
 • عفونت
 • تجزیه مواد پروتز
 • بیماری فعال لثه یا بیماری پریودنتال
 • سیگار کشیدن
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان

بنابراین اطمینان حاصل کنید که یک پزشک باتجربه و معتبر را انتخاب کرده و از دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل که توسط دندانپزشک خود ارائه شده است پیروی کنید. مراقبت مناسب از دهان می‌تواند نتایج موفقیت آمیزی داشته باشد و از مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

درصد موفقیت ایمپلنت دندان چقدر است؟

معایب ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان می‌تواند زندگی افرادی را که از فقدان دندان رنج می‌برند تغییر دهد، اما ایمپلنت معایبی نیز دارد. معایب ایمپلنت دندان شامل موارد زیر است:

هزینه دارد:
ایمپلنت های دندانی گران تر از سایر درمان های دندان مانند بریج یا پروتز هستند.

عدم مناسبت برای همه:
یکی از مهمترین معایب ایمپلنت دندان این است که همه کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستند. از دست دادن استخوان، بیماری لثه و سیگار کشیدن می تواند بر موفقیت ایمپلنت تاثیر بگذارد.

عمل جراحی:
ایمپلنت های دندانی نیاز به جراحی دهان دارند و باید با جراحی در فک بیمار قرار داده شوند. این جراحی خطر عفونت، آسیب به دندان های اطراف و آسیب احتمالی عصبی را به همراه دارد.

عملیات طولانی مدت:
پروسه ایمپلنت دندان طولانی است و به چندین ویزیت در طول 6 تا 12 ماه نیاز دارد.

دوره نقاهت طولانی تر:
بیماران باید چندین هفته یا حتی ماه ها همراه با محدودیت های غذایی و سبک زندگی تحت درمان قرار گیرند. به این ترتیب، هر کسی که به کاشت ایمپلنت دندان فکر می کند، باید قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا گزینه مناسبی برای شما هستند، این معایب را در نظر بگیرند.

معایب ایمپلنت دندان چیست؟

خطرات و عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

مانند هر روش پزشکی یا دندانپزشکی، خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با جراحی ایمپلنت دندان وجود دارد. مهم است که بدانید اینها چیست تا بتوانید قبل از انجام این روش تصمیمی آگاهانه بگیرید.

برخی از خطرات و عوارض رایج مرتبط با جراحی ایمپلنت دندان عبارتند از:

عکس العمل های آلرژیتیک:
در موارد نادر، بیمارانی که به فلز حساسیت دارند ممکن است واکنش آلرژیک به ایمپلنت های فلزی را تجربه کنند. علائم و نشانه ها شامل بثورات، کهیر و خارش است.

آسیب به دندان های مجاور:
ایمپلنت هایی که خیلی نزدیک به دندان های دیگر قرار می گیرند ممکن است باعث آسیب به ریشه ها یا ساختارهای اطراف شوند.

شکست ایمپلنت:
ایمپلنت ها ممکن است به دلیل قرارگیری نامناسب و یا عفونت شکست بخورند.

عفونت:
می تواند در لثه های اطراف محل ایمپلنت عفونت رخ دهد. علائم و نشانه های عفونت قرمزی، تورم و درد است.

آسیب عصبی:
ممکن است آسیب عصبی رخ دهد زیرا ایمپلنت خیلی عمیق یا خیلی نزدیک به اعصاب استخوان فک قرار می‌گیرد.

مشکلات سینوسی:
مشکلات سینوسی زمانی رخ می دهد که ایمپلنت های فک بالا خیلی به سینوس های بیمار نزدیک باشند.

به عنوان یک قاعده کلی، برای هر بیماری که درمان ایمپلنت دندان را مد نظر دارد، مهم است که قبل از انجام چنین روشی، خطرات و عوارض احتمالی آن را به طور کامل با دندانپزشک خود در میان بگذارد.

خطرات و عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

مراقبت‌های بعد از انجام ایمپلنت دندان

اگرچه ایمپلنت های دندانی به گونه ای طراحی شده اند که بادوام و ماندگار باشند، اما مانند دندان های طبیعی نیاز به نگهداری دارند. اگر ایمپلنت های دندانی دارید یا در حال بررسی ایمپلنت های دندانی هستید، مهم است که بدانید چه نیازهای نگهداری ممکن است برای سالم نگه داشتن و عملکرد صحیح آنها ضروری باشد.

در واقع، این الزامات نگهداری مانند دندان های معمولی است، مانند:

 • دو بار در روز مسواک بزنید.
 • از دهانشویه و شستشوی مکرر استفاده کنید.
 • برای اطمینان از سلامت ایمپلنت خود به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • از خوردن غذاهای جامد مانند آجیل و یخ خودداری کنید.
 • از استعمال دخانیات یا استفاده از هر نوع مواد مخدر خودداری کنید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید.

مراقبت‌های بعد از انجام ایمپلنت دندان

سخن نهایی

ایمپلنت های دندانی با ارائه یک گزینه جایگزین طولانی مدت برای دندان های از دست رفته یا آسیب دیده دندانپزشکی را متحول کرده اند. با ایمپلنت های دندانی، بیماران دیگر نیازی به تکیه بر پروتزهای موقت دندان مانند بریج یا پروتز ندارند. با این حال، جراحی ایمپلنت دندان بدون اشکال نیست، زیرا ممکن است گران باشد و زمان زیادی طول بکشد تا جایگزین ها به طور کامل در استخوان فک ادغام شوند. قبل از انجام جراحی ایمپلنت دندان، مهم است که هر دو جنبه را در نظر بگیرید. شناخت مزایای ایمپلنت دندان و همچنین معایب ایمپلنت دندان برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد ایمپلنت دندان ضروری است.

اگر به درستی از ایمپلنت های دندانی خود مراقبت کنید، می‎توانند سال ها دوام بیاورند. با مراقبت و نگهداری مناسب، میانگین طول عمر ایمپلنت های دندانی 25 سال یا بیشتر است.

زمان لازم برای بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان به نحوه پاسخ بیمار به این روش بستگی دارد. بهبودی کامل معمولاً حدود 3-4 ماه طول می‌کشد. برای روش‌های پیچیده‌تر ایمپلنت با پیوند استخوان یا لیفت سینوس، بهبودی می‌تواند کمی بیشتر طول بکشد زیرا این روش‌ها به زمان بیشتری نیاز دارند تا بافت و استخوان با ایمپلنت یکپارچه شوند. به طور کلی، باید انتظار داشته باشید که دوره نقاهت چند ماه طول بکشد.

محتوای تغییر وضعیتدر حالی که ایمپلنت های دندانی دارای معایب خاصی مانند: افزایش هزینه ها و خطر احتمالی شکست هستند، دارای مزایای متعددی و طولانی مدت مانند بهبود عملکرد دندان، افزایش راحتی غذا خوردن و بهبود ظاهر است. انجام ایمپلنت دندان با آماده سازی مناسب و تحقیقات قبلی ارزش آن را دارد.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 10 =